מדריכים למפתחים

הגבלת זמן

משתמשים בעלי מוגבלויות מוטוריות, קוגניטיביות וחושיות זקוקים בדרך כלל לזמן רב יותר לקליטת תכנים או ביצוע פעולות באינטרנט. כאשר הזמן מוגבל יתקשו משתמשים אלו להשלים את המשימות.
תחימת תהליכים באינטרנט בזמן קצוב שלא על פי בחירת המשתמש מהווה הגבלת זמן. למשל- זמן תגובה קצוב בו ניתן להזין פרטים, עדכוני תוכן וכדומה. תכנים דינמיים בהם מתחלפים או נעים תמונות וטקסטים בקצב גבוה אשר לא מאפשר קליטה מלאה של הנתונים מהווים גם הם דוגמא להגבלת זמן המקשה על נוחות השימוש והקליטה.
אולם, קיימים מקרים שבהם יש נחיצות בהגבלת הזמן בשל אופי המידע או הפעולה ובהם אין אפשרות לערוך שינויים בהגדרות של הקצבת הזמן. (למשל- מכירות פומביות, אירועים המתרחשים בזמן אמת)

הנחיות נגישות רלוונטיות

2.2.1 תזמון מתכוונן: ההגדרות להלן מכוונות למקרים בהם הגבלת הזמן נקבעת על ידי התכנים: (רמה (A
• חסימה: יש לאפשר למשתמש לחסום את הגבלת הזמן לפני הופעתה; או
• התאמה: יש לאפשר למשתמש להתאים את הגבלת הזמן לפני הופעתה לתחום רחב פי עשר לכל הפחות מקביעת ברירת המחדל; או
• הרחבה: יש לספק אזהרה למשתמש בטרם פקע הזמן ולספק לו לפחות 20 שניות להרחבת הגבלת הזמן בפעולה פשוטה ( למשל- “לחץ על מקש-הרווח”), ויש לאפשר למשתמש להרחיב את הגבלת הזמן פי 10 לפחות.

טכניקות לחסימה התאמה או הרחבה של הגבלת זמן

הגבלת זמן מקשה על קליטת המידע ונוחות הגלישה ויש להמנע ממנה ככל הניתן. במידה ולא ניתן להמנע ממנה יש לאפשר למשתמש לבטל אותה, להתאימה לצרכיו או להאריך את הקצבת הזמן.
להלן פירוט אפשרויות השליטה בהגבלת הזמן על פי סדר שיועיל באופן מקסימלי למשתמש. ככלל יש להעדיף ביטול הגבלות זמן על פני התאמה אישית של הקצבת הזמן. ואילו ההתאמה האישית עדיפה על האפשרות להאריך את הזמן.
• יש לספק checkbox בראשית הפעילות בה קיימת הגבלת זמן המאפשר למשתמש להאריך את משך הזמן או לבטל את הגבלת הזמן כליל.
• יש לספק בעמוד הגדרת העדפות המשתמש אפשרות לקבוע את משך הזמן לפעולה או ל session בהתאמה לצרכיו.
• יש לספק script אשר מציג הודעה לפני ה timeout ובהודעה זו מספק למשתמש את האפשרות לבקש הארכת זמן.
• יש לספק כפתור Pause על מנת לעצור ריענון מידע, תנועה או הבהוב. לחיצה נוספת על כפתור Play תאפשר המשך מאותה נקודה. אפשרות זו מתאימה לתוכן המתעדכן בזמן אמת כדוגמת נתוני בורסה, שידורים חיים, חדשות וכיוצא בזה.

הצג עוד

מאמרים נפוצים

בדוק גם

Close
Back to top button
Close
Close