מדריכים למפתחים

תפעול באמצעות מקלדת

יש אנשים שנאלצים לותר על השימוש בעכבר בשל מוגבלות מוטורית או קושי בתפקוד הקורדינציה ומשתמשים במקלדת בלבד להפעלת המחשב ושימוש בו. עיוורים גם הם משתמשים במקלדת בלבד. הנגשת אתר אינטרנט חייבת להבטיח ביצוע הפעולות גם על ידי מקלדת.
משתמשי המקלדת נעזרים במקש tabעל מנת לנוע בין המרכיבים האינטרקטיביים המוצגים על המסך (קישורים, כפתורים, שדות וכו'..). כאשר לוחצים שוב ושוב על tab הfocus נע בין המרכיבים ולחיצה על enter מפעילה את הקישור.
עיוורים ואנשים הנוהגים להשתמש במקלדת בקיאים בהפעלת קונטרולים סטנדרטיים. התמיכה בשימוש במקלדת מובנה בקונטרולים הסטנדרטיים של HTML. למשל- מקשי החיצים נעים בין האופציות ומקש enter בוחר. בפיתוח קונטרול לפי הגדרה אישית שיש לו מקבילה ב-HTML , יש להבטיח תפקוד מלא של המקלדת עבור כל פעולות הקונטרול.

חשוב לזכור

• יש להתאים אפשרות שימוש במקלדת לכל הפעולות באתר.
• תנועת הפוקוס בין המרכיבים האינטרקטיביים חייבת לשמור על רצף לוגי. למשל- באתרים בעברית הרצף חייב להיות מלמעלה למטה ומימין לשמאל. נוסף על כך צרכי המשתמש חייבים להלקח בחשבון. למשל- המשתמש יבקר בתפריט לפני ביקורו במבזקי החדשות.

• כאשר יועבר הפוקוס לאובייקט לא תבוצע שום פעולה נוספת מלבד הדגשת האובייקט. כאשר תבוצע הדגשת אובייקט ב on mouse over אותה הדגשה חייבת להיות מבוצעת גם במעבר on focus
• במידה והמשתמש יבצע בחירה מסוימת, היא לא תגרור שינוי מהותי בתוכן העמוד אלא אם כן המשתמש יקבל התרעה על כך ויוכל לבחור לא לבצע בחירה זו.
• אין לייצר מצב בו משתמש המנווט על ידי מקלדת מגיע לאיזור מסוים במסך ונלכד בו ללא יכולת לצאת (מלכודת מקלדת)

הנחיות נגישות רלוונטיות

הנחיה 2.1 מקלדת נגישה: הבטחת תפקוד מלא באמצעות מקלדת.

2.1.1  מקלדת כל התכנים ניתנים להפעלה על ידי מקלדת ללא מגבלות זמן מסוימות ללחיצה על מקשים מיוחדים, למעט כאשר הקלט תלוי במסלול התנועה של המשתמש ולא בנקודות הקצה בלבד.

(רמה A)

2.1.2  הימנעות ממלכודות מקלדת:

בהעברת מוקד המקלדת לרכיב הדף על ידי שימוש בממשק מקלדת, יש אפשרות להעתקת המוקד באמצעות שימוש בממשק מקלדת בלבד. אם מקש חץ, מקש tab או שיטות יציאה סטנדרטיות אחרות אינם מספקים לביצוע פעולת ההעתקה, יקבל המשתמש

 

הנחיה 2.4 ניתן לניווט:  אספקת כלים עבור המשתמש לניווט, לאיתור תכנים, ולקביעת מקום הימצאו.

2.4.3 סדר ה-Focus:  במקרה שדף רשת ניתן לניווט ברצף וכאשר המשמעות או הפעולה מושפעים מרצפי הניווט, מרכיבים שניתן לכוון להם את ה-focus מקבלים אותו תוך שמירה על משמעות ותפעול. (רמה A)

2.4.7 Focus  נראות: מצב הפעלה המבטיח את הנראות של focus  המקלדת יתקיים עבור כל ממשק משתמש זמין של המקלדת. (רמה AA)

הנחיה 3.2 ניתן לניבוי: דפי רשת יופיעו ויתפקדו באופן הניתן לניבוי.

3.2.1 On Focus:  לא יגרם כל שינוי בהקשר כאשר רכיב מקבל  focus (רמה A)

3.2.2 On Input:  כאשר תשתנה הגדרה של רכיב ממשק משתמש לא יגרם כל שינוי בהקשר אלא אם כן תוצג התראה על כך לפני השינוי ברכיב. (רמה A)

 

הדרכה לשיטת העתקת המוקד.

(רמה A)

 

הנחיה 2.4 ניתן לניווט: אספקת כלים עבור המשתמש לניווט, לאיתור תכנים, ולקביעת מקום הימצאו.
2.4.3 סדר ה-Focus: במקרה שדף רשת ניתן לניווט ברצף וכאשר המשמעות או הפעולה מושפעים מרצפי הניווט, מרכיבים שניתן לכוון להם את ה-focus מקבלים אותו תוך שמירה על משמעות ותפעול. (רמה A)
2.4.7 Focus נראות: מצב הפעלה המבטיח את הנראות של focus המקלדת יתקיים עבור כל ממשק משתמש זמין של המקלדת. (רמה AA)
הנחיה 3.2 ניתן לניבוי: דפי רשת יופיעו ויתפקדו באופן הניתן לניבוי.
3.2.1 On Focus: לא יגרם כל שינוי בהקשר כאשר רכיב מקבל focus (רמה A)
3.2.2 On Input: כאשר תשתנה הגדרה של רכיב ממשק משתמש לא יגרם כל שינוי בהקשר אלא אם כן תוצג התראה על כך לפני השינוי ברכיב. (רמה A)

הצג עוד

מאמרים נפוצים

בדוק גם

Close
Back to top button
Close
Close