תוכן נגיש

פורמט DAISY

השם פורמט DAISY מייצג אסופה של קבצים ממוחשבים, אשר משולבים יחדיו ויוצרים אפשרויות תצוגה דינמיות, המשלבות ביניהן תצוגה חזותית והקראה בו זמנית, תוך כדי אפשרויות ניווט שונות בין חומרי הטקסט. ניתן לדלג בתוך החומרים בין מילים, משפטים, סעיפים שונים, הערות וסימניות. הפורמט המיוחד מתאים לעבודה גם עם תוכנות הגדלה המקלות על המשתמש, תוכנות הקוראות מסך וכמובן צגים המותאמים לברייל. מאחר וקבצי DAISY שונים מקבצים רגילים, פותחו עבורם נגנים ייחודיים, תוכנות מיוחדות ואפליקציות מותאמות לעולם הסלולר. כאשר מתייחסים לפורמט DAISY ברחבי העולם, ניתן לראות שמדובר על קוד הנגשה בינלאומי, המיועד לעזור למשתמשים מתקשים בחומרי קריאה ולימוד, עקב לקויות ראייה, מוגבלויות חזותיות או ליקויי למידה.
בתוך הפורמט ניתן ליצור ספרים מוגנים – כך שזכויות היוצרים נשמרות ואין אפשרות להעתקה, וכל טכנולוגיה מסוגלת לקרוא קבצים מסוג זה וכך רמת הנגישות עולה.
כיצד יוצרים את המסמכים המבוקשים?
את קבצי DAISY יוצרים בשתי דרכים. הראשונה מכילה קבצי קריאה בלבד הנקראים – DAISY text only, המכילים קבצי טקסט, ואילו הדרך השנייה היא לשלב קבצי אודיו בפנים – DAISY full text full audio, המכיל בתוכו גם את קבצי האודיו המבוקשים והמתאימים. הדרך הראשונה מתנהלת על ידי קבצי ניווט ו-HTML בהתאם לתוכנה בה נכתבו הקבצים. הדרך השנייה, המשלבת קבצי אודיו, מתנהלת באותה השיטה – אך נוספים אליה גם הקבצים המכילים את האודיו המבוקש.
בין שתי הדרכים קיימים מספר הבדלים: אם תשתמשו בדרך הראשונה, Text only, המסמך יוצג בקלות, אך אפשרויות ההקראה נפתחות רק במידה וקיים מנוע דיבור בנגן היעד וביכולת שלו להקריא ולסנכרן זאת עם הטקסט שבקובץ – בו זמנית. בדרך השנייה, לא תהיה בעיה גם ללא מנוע דיבור. כל מכשיר המיועד להצגת קבצי DAISY יוכל לנגן ולהקריא את הקבצים שבפורמט. הבדל נוסף מתבטא בגודל הקבצים. באופן טבעי, קובץ מסוג Text only קטן יותר ודורש פחות זמן להכנתו. קובץ מסוג DAISY full text full audio יהיה גדול יותר וידרוש זמן רב יותר בהכנה.
הבחירה בפורמט DAISY תהיה נכונה כלכלית בכל אחת מהדרכים בה תבחרו. הפקה של ספר, גם אם הוא ארוך במיוחד, תארך מספר שעות בפורמט, בעוד הקלטה שלו על ידי קריין עלולה לקחת ימים או חודשים.
בשתי הדרכים שהוצגו לעיל, ישנה אפשרות להתאים את התוכנות המיועדות להקראה והצגה – להעדפותיו של המשתמש הזקוק לכך. לקויי ראייה יוכלו לבחור את חדות הטקסט, צבע הרקע, האם להדגיש את הטקסט ואפשרויות ויזואליות נוספות. גם את קצב ההקראה ניתן להתאים במיוחד, כדי שהמשתמש יוכל לעקוב בדיוק אחרי הטקסט.
שתי הדרכים יוכלו לשמש היטב את המשתמשים העיוורים שנדרשים לכך. האפשרות לבחור בניווט בתוך הפורמט באמצעות מקשי המקלדת או באמצעות צג הברייל בו הם משתמשים, מקנה למשתמש העיוור שליטה מוחלטת על כל פעולה הנעשית על המסך. יכולת ההקראה, קצבה, ואפילו הניווט הפשוט בין המילים מאפשרים למשתמש העיוור את השליטה על הנעשה במחשב.

בכדי לפתוח בפני המשתמש את כל אפשרויות הניווט השונות, על המסמכים שאותם תרצו להמיר לפורמט DAISY להיות כתובים בהתאמה לעקרונות הכתיבה הנגישה, המסבירים בדיוק כיצד יש לכתוב תוכן נגיש – לעולם האינטרנט והמחשב. הדרך בה ייכתב המסמך לפני ההמרה תשפיע על יכולות הניווט בתוכו.
בכדי לעבור על היתרונות והחסרונות, סדרנו זאת עבורכם בטבלה נוחה וברורה, כך שתוכלו להתאים את סוג הקובץ לדרישות המשתמש

הדרך בה תבחרו לעבוד יתרונות מובהקים חסרונות משך הזמן הנדרש להמרה והכנה
DAISY – Text only • קובץ קטן מאוד.
• קל להעברה.
• אפשרויות בחירה למנוע דיבור רצוי. לא ניתן לנגנו בנגנים ניידים. 300 עמודים – פחות מדקה.
DAISY – full text full audio • מתאים גם לנגני DAISY ניידים.
• ניתן ליצור קבצי אודיו וטקסט שונים – באותו תהליך המרה. קובץ גדול (באופן יחסי) 300 עמודים – 30 דקות

כיצד ניתן לקרוא בפורמט DAISY?
את הספרים והקבצים שהכנתם בפורמט המתאים, ניתן לנגן בתוכנות המותאמות לכך במיוחד או בנגנים ייעודיים. להקלת המשתמשים קיימות גם תוכנות לקריאת DAISY הניתנות באופן חופשי ובקוד פתוח לכלל המשתמשים.
באמצעות נגן DAISY תוכלו:
• להקריא את כלל הפריטים המופיעים על המסך – תפריטים, פעולות נדרשות, תיבות צצות ואפילו הסברים קוליים על הפעלת תוכנה. את ההקראה ניתן להפסיק בכל רגע בו המשתמש אינו מעוניין בה.
• אפשרות הקראה של מסמך או ספר – ההקראה נעשית באופן דינמי, ומקנה את האופציה להציג את הטקסט ולהאזין לו בו זמנית. במהלך ההקראה מודגש המקום בו התוכנה קוראת, ואף את מיקום הסעיף ברגל הצדדי הנמצא על המסך. כך יכול המשתמש להתמצא בקלילות בתוך הטקסט ולדעת היטב היכן הוא נמצא בכל רגע נתון.
• ניווט בין מרכיבי הטקסט – ניתן לנווט בין כל מרכיבי הטקסט שניתן לחשוב עליהם. עמודים, סעיפים, סעיפי משנה, הערות, משפטים וסימניות.
• אפשרויות התאמה ללקויי ראייה – שינוי סגנון העיצוב, הגברה/הורדת חדות, שינויי צבע הטקסט והרקע עליו הוא נכתב ושינוי הגופן. כל האפשרויות מיועדות לעזור ללקויי ראייה בהתמודדות עם הטקסט שרץ ע המסך.
• שילוב עם תוכנות מותאמות –ניתן לעבוד בצוותא עם תוכנות קוראות מסך, בעלות יכולות הגדלה וכמובן עם צגי ברייל.
• קצב קריאה מותאם- ניתן להאט או להגביר את קצב הקריאה של כל תוכנה או נגן בהם אתם משתמשים בכדי להציג ולשמוע את קבצי ה-DAISY שלכם.
• בחירת מנוע דיבור –כל משתמש יכול לבחור את מנוע הדיבור המתאים לו ביותר, על פי העדפותיו האישיות.
• התאמה למשתמש – התוכנה שומרת את ההעדפות בכניסה אליה, כך שבכניסה הבאה אין צורך להזינם שוב והיא מותאמת למשתמש הקבוע בה.
• אפשרות להוספת סימניות במידת הצורך.
• שמירת מיקום הקריאה – לאחר סגירת הנגן, תוכלו לחזור לאותה נקודה בדיוק בפעם הבאה בה תפתחו אותו. התוכנה שומרת זאת עבורכם אוטומטית במידה ואתם עובדים עם פורמט DAISY.
• הכל באותו המקום – פורמט DAISY מאפשר עבודה על אותו המסך, ללא הצורך בדילוג בין חלונות שונים, פתיחת מספר תוכנות ושינויים אחרים.
• מקשי קיצור – ניתן לשלוט על פורמט DAISY בנגן המחשב באמצעות מקשי הקיצור במקלדת, ללא צורך בשימוש בעכבר. יתרון זה שימושי במיוחד עבור עיוורים אשר אינם רואים כלל את המתרחש על המסך.

יתרונות אלו הופכים את השימוש בתוכנה לנוח, קל, ידידותי למשתמש ומתוך כך – אפקטיבי במיוחד.
אם נרצה להשוות בין פורמט DAISY לפורמט Mp3 ניתן לעשות זאת באמצעות טבלה פשוטה:

הקלטה בפורמט MP3 לעומת DAISY
פורמט Mp3 פורמט DAISY
הקלטה מקסימאלית של 20-25 דפים בשעה הכנת קובץ של 300 עמודים ב-30 דקות (בדרך הארוכה יותר)
קריין עלול לטעות, יש לוודא ולתקן התוכנה מתוכנתת ואינה טועה
יום עבודה מאפשר הקלטה של עד 200 עמודים – שמונה שעות עבודה יום עבודה מאפשר הכנה של 16 ספרים!
עלות משכורת של קריין – 300 ₪ לשעה התוכנה יכולה להיות בחינם
יום עבודה – אלפי שקלים יום עבודה – בחינם
חסרונות נוספים אותם ניתן למצוא בפורמט Mp3:
• אין אפשרויות לנווט בין מרכיבי הטקסט. הדרך להגיע ללשוניות נוספות או שונות היא על ידי ניווט מסורבל הדורש מיומנות וכישורי ראייה שלעיתים חסרים למשתמש.
• הקשבה באמצעות הקראה בלבד אינה מספיקה בכדי לפתח כישורי כתיבה וקריאה ראויים. יש להקפיד על קריאה אינטראקטיבית, הדורשת גם כתיבה ומאפשרת למשתמש העיוור לפתח כישורים הנדרשים בעולם העבודה. באמצעות פורמט DAISY ניתן לתרגל כתיבה וקריאה וכך לשפר את הכישורים הללו.
• משך הזמן הנדרש בכדי להקליט חומרים וספרים הוא ארוך. משך זמן זה עלול ליצור פער בין קבלת החומרים השונים, הבנה של החומר והתמודדות איתו. בנוסף על כך, אורך הזמן יוצר גם עומס כלכלי על המערכת, ועבודה מסביב לשעון של העובדים בה בכדי לספק את החומרים הנדרשים.
• העקרונות בהם יש להשתמש כאשר ניגשים לכתוב מסמך להמרה לפורמט DAISY:
• שמירה על אחידות עיצובית – עדיף לשמור על עיצוב זהה עד כמה שניתן. בתוכנות כמו WORD או מעבדי תמלילים אחרים ישנן אופציות שונות לעיצוב. עדיף להתמיד באותה תבנית בה בוחרים בהתחלה וכך להקל על התוכנה שתידרש לקרוא את המסמך.
• הכנסת כותרות מסוג H – כותרות מסוג H ממוספרות מדרגה 1 עד דרגה8 ומאפשרות להקנות למסמך סדר היררכי. כפי שבספר מודפס תוכלו למצוא פרקים, ראשי פרקים, תתי כותרות וכותרות משנה – במסמך נגיש ודיגיטלי תמצאו את האפשרויות הללו בכותרות H. באמצעות מספור נכון ותשומת לב – תוכלו להשתמש בכותרות בכדי להקנות למשתמש את היכולת לנווט בקלות בין החלקים השונים של הטקסט ולהבין היטב היכן הוא נמצא בכל רגע נתון.
• מספרי עמודים – אמנם הדבר נשמע בסיסי, אך חובה לזכור להוסיף לכל עמוד את המספר שלו. באמצעות מספרי העמודים תוכל התוכנה להתנהל מול הקובץ, להבין היכן היא נמצאת בכל רגע ולעדכן את הקורא והמשתמש באיזה עמוד הוא אוחז.
• תיאור כתוב לתמונות וסרטונים – אלמנטים חזותיים נועדו לעזור בהנבת הנקרא והטקסט לידו הם מופיעים. הם יכולים להעביר דוגמה, מסר ולחדד את הנקודה המועברת בטקסט. עבור המשתמש שראייתו תקינה, האלמנט מייצב ועוזר להבנת הטקסט. משתמש בעל לקות ראייה אינו יכול להיעזר באלמנטים אלו ולכן חובה להנגישם באמצעות טקסט מתאים. השימוש בטקסט יוכל לעזור למשתמש להתמצא במרחב, ליהנות מכל אותם יתרונות מהם נהנים שאר המשתמשים ולהפוך את הטקסט לנגיש יותר.

 

 

הצג עוד

מאמרים נפוצים

בדוק גם

Close
Back to top button
Close
Close