תוכנות הקראה

עבודה משולבת: תוכנת ההקראה NVDA ותוכנת ההגדלה ZoomText

היתקלות של מספר לקויי ראייה עם מערכות NVDA ו- ZoomText המחישו את החשיבות של הצורך בהכרת הקיצורים השונים בתוכנות וכיצד ניתן לעבוד איתן במקביל. התלונה העיקרית הייתה כי התוכנות מקריאות את הדברים בו זמנית, ולכן בלתי אפשרי לשמוע את שתיהן. מצב שכזה ניתן למנוע בקלות, מאחר ואת תוכנת ZoomText ניתן להפעיל גם ללא הקראה כלל. כל שעל המשתמש לעשות הוא ללחוץ על Alt+shift+s וכך ניתן להפעיל או לבטל את אפשרות ההקראה של התוכנה. בתוכנת NVDA ניתן גם כן לבטל את אפשרות ההקראה הקולית – על ידי שילוב של הלחצנים caps lock+s. לאחר הלחיצה תוכלו לבחור בין הקראה רגילה, צפצופים, או כיבוי האפשרויות הקוליות.
אם מסתכלים על אפשרויות אלו, ניתן לראות ששתי התוכנות יכולות לעבוד במקביל בצורה נהדרת, ולכן כדאי להכיר את האופציות העומדות בפנינו.

מכירים את ZoomText

תכנת Zoomtext מספקת, כפי ששמה מרמז, אפשרויות הגדלה של הטקסט ללקויי ראייה, אך לתוכנה אפשרויות נוספות ההופכות אותה לאחת מהתוכנות הנגישות והנוחות ביותר עבור משתמשים הזקוקים לה. בגרסה 10 של התוכנה ניתן למצוא חידושים כגון הקראה ברקע, חיפוש קלים וטובים יותר במנועי החיפוש, אפשרות המרה של טקסט כתוב לקובץ אודיו ועוד.
אפשרות ההקראה ברקע של התוכנה היא חדשה, אך מרשימה ביותר. בשורה התחתונה, מדובר על נגן וירטואלי אשר עובד ברקע ואינו מפריע לעבודה המרכזית הנעשית על המחשב. בכדי להפפעיל אופציה זו יש לסמן את הטקסט המבוקש, ולאחר מכן ללחוץ על caps lock + S והתוכנה תתחיל בהקראת הטקסט. באמצעות המקשים המתאימים על המקלדת ניתן להריץ, לעצור, לעבור בין משפטים ואפשרויות נוספות. מאחר ומדובר על הקראה ברקע, ניתן לעבוד כרגיל על המחשב ועם תוכנות נוספות. ייחודיות נוספת של התוכנה מתבטאת ביכולתה להקריא בצורה תקינה את העברית בה כתוב הטקסט המבוקש.
למרות יכולתה המוצהרת לקרוא עברית, לעיתים התוכנה אינה מצליחה לקרוא נכון את השפה, והמילים המוקראות יוצאות בצורה הפוכה. ניתן לראות תקלה זו בעיקר ביישומים של אופיס 2010, אך לעיתים התוכנה תקריא כרגיל ולעתים תתקל בבעיה. עקב חסרון זה נאלצים לקויי ראייה רבים לחפש פתרונות נוספים שיוכלו לתת להם מענה.

היכרות עם NVDA

מדובר על תוכנה קוראת מסך טובה במיוחד, שאחד היתרונות הבולטים שלה מצוי בעובדה שהיא ניתנת בחינם לכל משתמש המעוניין בכך. ישנן שתי דרכים בהן אפשר להשתמש בתוכנה. האפשרות הראשונה היא באמצעות העכבר. ניתן לעבור מעל מילים והתוכנה מקריאה אותן עבור המשתמש – מתאים במיוחד עבור לקויי ראייה. הדרך השנייה בעבודה עם NVDA היא באמצעות מקשי הקיצור, ולהפעיל את התוכנה רק באמצעות המקלדת. התוכנה גם תספק התראות קוליות עבור אלמנטים נגישים על המסך, כך שגם עיוורים יכולים לעבוד איתה בנוחות.

NVDA נחשבת לאחת התוכנות הטובות ביותר לגלישה ברשת, בזכות יכולת ההקראה שלה. תוכנות אחרות אינן משתוות לרמתה מבחינת ההקראה – עובדה שאין עליה עוררין.
היכולת לעבוד עם התוכנה גם עם קיצורי מקלדת וגם עם עכבר הופכת אותה למושלמת עבור עיוורים, לקויי ראייה, בעלי מוגבלות חזותית ואפילו ללקויי למידה.

התנגשות הקיצורים

ZoomText ו- NVDA משתמשות שתיהן בקיצורי מקשים במקלדת, כך שהגיוני ביותר שתתקיימנה התנגשויות בין הקיצורים של שתי התוכנות. והתוכנה שאליה מתייחסים המקשים במקרה של התנגשות היא NVDA.
דוגמא לכך ניתן לראות במקש ה-insert. NVDA משתמשת במקש לצרכי הקראה, ואילו ZoomText משתמשת בו לחזרה מפעולה. מה שניתן לעשות הוא לנטרל את תוכנת ZoomText על ידי לחיצה משותפת על מקשי Alt+Delete ולהחזיר אותה לפעולה על ידי לחיצה משותפת על Alt+ins.
התנגשות אחרת ניתן לראות בגרסה מספר 10 של ZoomText, שמאפשרת הקראה ברקע. בכדי להפעיל את הקראת הרקע יש ללחוץ על מקש ה-caps lock אך NVDA משתמשת בו גם כן כמקש תפעול. מסיבה זו, כל עוד פועלת NVDA לא יהיה אפשרי להפעיל את אפשרות הקראת הרקע של ZoomText דרך המקלדת. ניתן לחשוב כי הקראת הרקע מיותרת עקב פעילותה של NVDA, אך לעיתים המשתמש יעדיף הקראה אחרת העונה לצרכיו הספציפיים.
מה עושים כשקיצורי מקשים מתנגשים?
הדרך הנוחה והטובה ביותר היא לשנות את מקשי הקיצור בהם משתמשת תוכנת ZoomText וכך להימנע מהתנגשויות. ניתן לעשות זאת על ידי העלאת תפריט הממשק באמצעות לחיצה על Alt+insert ולבחור בתפריט ההגדרות את אפשרות Hotkeys (קיצורי דרך). כך נכנסתם ישירות לאפשרויות השינוי של קיצורי הדרך של התוכנה.
מבנה תיבת הדו שיח של מקשי הקיצור של ZoomText
תחת האפשרות של Primary Key תוכלו למצוא חלון בחירה המכיל בתוכו את כל הקיצורים הקיימים בתוכנה – מקלדת ועכבר כאחד. יש לבחון את כולם כדי לראות אלו כפתורים פנויים בעת השינוי וכתיבת הקיצורים החדשים אותם תבחרו.
ממש מתחת לחלון זה קיימת לשונית הנקראת Modifier Key ובעזרתה ניתן לפרוס לנגד עיניך את כלל הקיצורים הרצויים. כך תוכלו לבחור כל אפשרות, ולראות אלו מקשים מפעילים אותה. באמצעות התפריט תוכלו לבחור במקשים אחרים, לשנותם ולהחיל את השינויים ממש באותו הרגע.
ביטול קיצורים ניתן לעשות על ידי לחיצה על האפשרות של Disable hotkey וכדי להחזיר את הקיצורים המקוריים לקדמותם, יש ללחוץ על אפשרות Restore default.
חשוב לא לשכוח ללחוץ על כפתור האישור/ביטול בכדי להביא לאישור סופי את האופציות שבחרתם.
התאמת השינוי
בכדי לתת לשינויים לעבור ללא הפרעות, מומלץ לשנות את מקש הקיצור המבטל או משחזר את ZoomText, כך שבמקום לחיצה על Alt+delete כדאי לבחור צירוף ללא Alt המקושרת ל-NVDA.
אפשרות הקראת הרקע – background reading
כפי שהזכרנו למעלה, מקש ה-caps lock עלול לגרום להתנגשות בין NVDA לבין הקראת הרקע של ZoomText.
בכדי לשנות את קיצור הדרך בתוכנה, יש להיכנס לקטגוריית BGR האחראית על מקשי הקיצור עבור הקראת הרקע ולבחון היטב אלו מקשים לא יפריעו לפעילותם של אחרים. מאחר ומדובר על עשרות שונות של מקשים, לעיתים זו תהיה משימה לא קלה. לכן, ההמלצה הפשוטה ביותר היא לא לבצע שינויים ופשוט לוותר על הקראת הרקע של ZoomText ולהישאר עם ההקראה המסורתית של NVDA.
אם בכל זאת תרצו להשתמש בהקראת הרקע, יש לגשת ישירות לתפריט Tools ושם תבחרו באפשרות ה-Launch שמאפשרת לכם להתחיל את ההרצה של הקראת הרקע, לבחור בין מילים ומשפטים, הקראה מההתחלה ועד הסוף ועוד.
אפשרות נוספת היא נטרול מוחלט של NVDA בזמן שהקראת הרקע עובדת וכך להימנע מבעיות מיותרות.
כיצד לשמור את ההגדרות ששנינו בתוכנת ZoomText?
1. קודם כל יש לבצע את כל השינויים הרצויים עבור קיצורי המקלדת.
2. להיכנס לתריט המסומן תחת File.
3. לבחור באופציית Save as default המגדירה את האפשרויות בהן בחרתם כברירת המחדל.
4. ניתן גם לשמור את ההגדרות החדשות כקובץ מוכן, כך שאם התוכנה תימחק או תיאלצו להתקינה מחדש, תוכלו לטעון את הגדרותיכם מיד, ללא צורך בשחזורים מהזכרון. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס שנית לתפריט File ולהמשיך ל-Save configuration שם יציעו לכם מבחר מקומות לשמירת הקובץ החדש שיצרתם.
הפעלה פשוטה ונוחה
אמנם המדריך נראה מעט מרתיע, אך אין מה לחשוש מפניו. מדובר על הגדרות ואפשרויות שלאחר שימוש בתוכנה ייראו לכם ברורות מאליהן ולא תזדקקו להדרכות נוספות. אם אתם משתמשים חדשים, יכול להיות שתצטרכו להיעזר במשתמש ותיק יותר שיוכל להנחות אתכם בשלבים הראשונים, אך לאחר מכן תוכלו לבצע שינויים ולהסתדר בכוחות עצמכם בקלות וביעילות.
לסיכומו של דבר,
שתי התוכנות – NVDA וחברתה ZoomText יכולות לעבוד יחדיו ולהעניק למשתמשים לקויי ראייה ועיוורים חוויה נעימה, נגישה ונוחה. שתי התוכנות פועלות בצורה מצוינת בתחומן, ויש להקפיד על הפרדת המקשים כך שתיהנו מתפקודן המשותף. יש לשים לב כי שתי התוכנות אינן גוזלות מקום רב או משאבים, כך שהן מתאימות להתקנה כמעט על כל מחשב.

הצג עוד
Back to top button
Close
Close