מדריכים למפתחים

כתיבה על פי תקנים

על מנת ליצור שפה אחידה המובנת לכל עבור כל הדפדפנים והתקני הגלישה השונים נקבעו תקנים (סטנדרטים) לכתיבה. דוגמאות להתקני גלישה: מחשבים ניידים, טלפונים סלולריים, מכשור לבעלי מוגבלויות כגון קורא מסך לעיוורים ועוד..
כתיבה בהתאם לתקנים חסכונית במחיר הפיתוח. היא אינה דורשת את התאמת האתר עבור דפדפנים שונים כיוון שאתר שנכתב על פי התקנים יופיע באופן דומה בכל סוגי הדפדפנים.
לפני שני עשורים בטרם הופיעו תקני רשת נדרשה עבודה כפולה מכל מפתח שרצה להתאים את האתר שלו ליותר מדפדפן אחד. אולם כיום ניתן לבנות את האתר על פי תקנים מוגדרים ולייצר אתרים המתאימים לכל הדפדפנים.

זהו אינו היתרון היחיד של כתיבה על פי התקנים. ישנם יתרונות חשובים נוספים לכתיבה על פי התקנים:
1. הבטחת נגישות גבוהה של האתר למנועי חיפוש ולפיכך השגת דירוג גבוה יותר.
2. הבטחת נגישות האתר לאנשים בעלי מוגבלות.
כיצד הופך אתר תקני לנגיש יותר עבור מנועי החיפוש? מנועי החיפוש פועלים כמו עיוורים ברשת. הם קולטים את המבנה הפנימי של האתר אך אינם מסוגלים לקלוט את אופן הצגת הדפדפן מבחינה ויזואלית. מנועי החיפוש מצוידים בסוג של דפדפן פנימי אשר בוחן את התכנים והקישורים. הדפדפן הפנימי מסוגל לקרוא אתרים תקניים. ייתכן ויקרא רק בצורה חלקית או שלא יהיה מסוגל כלל לקרוא אתרים שלא נכתבו על פי התקנים.
כיצד הופך אתר תקני לנגיש יותר עבור אנשים בעלי מוגבלויות? אנשים מוגבלים כדוגמת עיוורים לא יכולים להשתמש בדפדפנים רגילים והם גולשים אך ורק בתוכנות מיוחדות שבאמצעותן הם מסוגלים לקרוא אתרים. הדפדפנים המיוחדים הללו מסוגלים לקלוט תכנים שנכתבו על פי התקן בלבד.

הנחיות נגישות רלוונטיות

הנחיה 4.1 תואם: דאגו להתאמה מרַבּית עבור מגוון הדפדפנים והתקני הגלישה הקיימים והעתידיים, כולל טכנולוגיות מסייעות.

4.1.1 Parsing : בתכנים המיושמים ב- markup , יש לספק tag התחלה ו tag סיום מלאים עבור האלמנטים, לודא כי הרכיבים מקוננים לפי מפרטיהם, לדאוג כי הרכיבים לא מכילים attributes כפולים וכי כל ה-IDs ייחודים, למעט כאשר המפרטים מאפשרים תכונות אלה. (רמה A)

טכניקות לעמידה בהנחיות הסטנדרטים

על מנת להבטיח שעמדתם בתקנים יש להפעיל תוכנת תיקוף (וָלידַציה) הבודקת את האתר- ניתן להשתמש בשירותי תוכנות תיקוף חינמיות ברשת W3C Markup Validation Service. הדרישות הבאות צריכות להיות מוכלות על האתר שלכם על מנת להבטיח עמידה בתקנים:
• לכל האלמנטים קיימים tag התחלה ו tag סוף.
• האלמנטים בנויים על פי הספציפיקציות שלהם.
• לא קיימים attributes כפולים.
• כל ה IDs ייחודיים.
• עבור כל המסמכים מתקיים Document Type Definition ראה : http://www.w3.org/QA/Tips/Doctype

הצג עוד

מאמרים נפוצים

בדוק גם

Close
Back to top button
Close
Close