תוכן נגיש

כותרות ותוויות

כותרות- משפטי תמצית המתארים את נושא יחידת התוכן (כותרות אינפורמטיביות)

מסקנות מחקרים רבים קובעות כי הגולשים לא מתעכבים בקריאתם על כל מילה בעמוד, אלא סורקים את המסך ובוחרים להתמקד באזורים המושכים את תשומת ליבם. כותרות ותוויות המתמצתות את נושא הפסקה מסייעות לגולשים לקלוט במהירות את מהות המידע ואופן ארגונו וכך להתמצא ביתר קלות בעמוד ולחלץ את המידע הרלוונטי עבורם.

כותרת ראש העמוד (page title)

כותרת ראש העמוד היא בעלת חשיבות עליונה. באופן תמוה מנהלי אתרים רבים לא מקדישים לה מחשבה מרובה. כותרת זו מאפשרת למשתמש להבין את תוכן העמוד בסריקה מהירה. יעילותה מהותית במיוחד כאשר המשתמש פותח מספר חלונות או לשוניות של הדפדפן.
בכותרת ראש העמוד עליכם לכתוב את נושא העמוד ואת שם האתר. יש לשים לב שלא להסתפק בשם האתר בלבד כיוון שהמשתמש יתקשה להבחין בין עמודים שונים באתר. אין להסתפק רק בשם העמוד בלבד כיוון שהמשתמשים יתקשו להבחין בין עמוד מהאתר שלכם לבין עמודים מאתרים אחרים. יתר על כן יש להימנע מכותרות מסורבלות וארוכות ומכותרות המכילות פרסומות או מילות מפתח לשם קידום במנועי חיפוש. יש להקפיד שכותרת ראש העמוד (page title) תכיל בנוסף לשם האתר גם את תוכן העמוד באופן זהה או דומה ככל האפשר לכותרת המופיעה בעמוד עצמו (h1).
ראו למשל את שתי הדוגמאות להלן:
בדוגמא הראשונה: כותרת ראש העמוד לא כוללת גם את ציון נושא העמוד של קופת חולים מאוחדת, כותרת ראש העמוד של הכללית מכילה רק את נושא העמוד ולא את שם האתר ואילו כותרת ראש העמוד של מכבי מכילה מידע חלקי על נושא העמוד. דבר זה מקשה על המשתמשים את ההתמצאות במעבר בין הלשוניות.

Untitled

 

בדוגמה השנייה: כותרות ראש העמוד של שלושת חברות האוטובוסים כוללות הן את שם האתר והן את שם תוכן העמוד, ומייצרות סביבת גלישה נוחה וקלה לניווט.

Untitled1

 

 

כותרות ותוויות ברורות הן בעלות חשיבות מיוחדת עבור המשתמשים עם המוגבלויות הבאות:

  • אנשים שקצב קריאתם איטי ואנשים בעלי טווח זיכרון מוגבל. אנשים אלה מוצאים תועלת רבה בכותרות אשר מסייעות להם לקלוט בסריקה מהירה את התוכן של כל יחידה.

• אנשים עיוורים המנווטים בעזרת תכנת קריאה מכותרת אחת לכותרת שניה, ומתמקדים רק בתוכן הרלוונטי עבורם. כותרת המתארת היטב את תוכן היחידה מועילה להם עד מאוד.
• אנשים לקויי ראייה הנעזרים בהגדלת מסך קולטים מספר מלים מוגבל בכל פעם. לפיכך כותרות תמציתיות הכתובות בצורה ברורה ומדויקת מסייעת להם רבות.
יש לזכור כי גם מנועי חיפוש משתמשים בכותרת העמוד, בכותרות בתוך העמוד ובקישורים כדי לאתר מידע ולדרגו.

הנחיות נגישות רלוונטיות

הנחיה 2.4 ניתן לניווט: ספקו אמצעים על מנת לסייע למשתמש לנווט, לאתר תכנים, ולקבוע את מקום הימצאו.

2.4.2 דף בעל כותרת: יש לספק כותרות המתארות נושא או מטרה בראש כל עמוד ברשת. (רמה A)
2.4.6 כותרות ותויות: בתוך כל עמוד יש לספק כותרות ותוויות המתארות נושא או מטרה. (רמה AA)

הצג עוד

מאמרים נפוצים

בדוק גם

Close
Back to top button
Close
Close