יום הנכה הבינלאומי

על מה , ולמה?

ניתן לראות על לוח השנה ימים מיוחדים רבים טובים. ישנו יום המשפחה, יום האהבה, יום העצמאות ואליו הצטרף יום הנכה הבינלאומי. בין השנים 1983-1992 ציינה העצרת הכללית של האו"ם עשור שלם שהוקדש כולו ונקרא: "עשור הנכים". לקראת סיום העשור ולמניעת ירידה בפעילויות בנושא, החליטה עצרת האו"ם בשנת 1992 לקבוע את התאריך של השלישי בדצמבר כיום הנכה הבינלאומי. יום זה מגיע לציין את היום בו אנו שמים דגש ומעלים על נס את אוכלוסיית הנכים ובעלי המוגבלויות שיש בכל מדינה החברה בעצרת האומות המאוחדות ומחויבת להחלטותיה.

יום הנכה הבינלאומי – כל הפרטים:

נושא מיוחד

מאז הכרזת היום המיוחד עבור יום הנכה, בכל שנה קבעה עצרת האו"ם את הנושא בו יש להתמקד. נושאים שנצפו בעבר היו: נגישות לכל לקראת המילניום החדש (בשנת 1999), הזכות למקומות עבודה הוגנים לאנשים בעלי מוגבלויות (בשנת 2007), הכללת אוכלוסיית הנכים בפיתוח העולם למקום טוב יותר (בשנת 2011), וכמובן הנושא האחרון שנבחר לשנת 2014: פיתוח בר קיימא: ההבטחה הטמונה בטכנולוגיה. ניתן לראות כי בכל שנה עוסקים בנושא המעסיק את אוכלוסיית הנכים ונועד לשפר את יכולותיה לשילוב טוב יותר בחברה.

ירידים מותאמים

יום הנכה הבינלאומי מצוין במגוון דרכים, כאשר כל גוף בוחר לעשות זאת בדרכו. בשנים האחרונות ניתן לראות בבתי חולים שונים בארץ דוכנים מיוחדים מטעם הביטוח הלאומי. ביום זה יוצאים הפקידים האחראיים על התחום מחוץ למשרדים ומעניקים את השירות לחולים המאושפזים בבתי החולים ולבני משפחותיהם וכך מקלים עליהם ומונעים מהם את הצורך להגיע למוסד עצמו. עמותות רבות נוספות עושות פעילויות מיוחדות כגון: אקי"ם, ארגון נכי ישראל. יום זה גם מצויין בכנסת ישראל ובעוד מקומות.

פרסום נתונים וסטטיסטיקות

ב-יום הנכה בוחרים ארגונים רבים להביא לידיעת הציבור כולו נתונים וסקרים שונים אשר מבוצעים בקרב אוכלוסיית בעלי המוגבלויות בישראל. מדובר על פרטים כגון אחוז בתי הספר הנגישים בישראל, אחוז הילדים הנדרשים לנגישות ברחבי הארץ, מספר מקבלי קצבת הנכות בישראל ונתונים נוספים. מטרת פרסום פרטים אלו היא לעורר את מודעות הציבור לקיומה של אוכלוסיית בעלי המוגבלויות ולבחון כיצד כל אדם יכול לתרום, ולו במעט, לשינוי הסטטיסטיקות.

תנועות נוער

ב-יום הנכה נוהגות כל תנועות הנוער כגון: הצופים, הנוער העובד והלומד ובני עקיבא להעביר פעילויות הנוגעות לאוכלוסיית הנכים ולשילובם בכלל החברה. לרוב פעילויות אלו יעסקו בניסיונות הדגמה כך שכל חניך יבין מה חווה אדם בעל מוגבלות ואולי בהתאם יפעל לשילובם ולהקלה עליהם.

נגישות

מקומות רבים מציינים את יום הנכה על ידי הנגשת מקום העבודה, מקום הלימודים או חלל ציבורי אחר כאות הזדהות. פרט זה חשוב במיוחד מאחר ומלבד העלאת המודעות לבעלי המוגבלויות ניתן לראות עלייה במספר המקומות הנגישים שניתן למצוא. פעילות זו מגדילה את מספר מקומות העבודה, מקומות הבילוי והתרבות ובתי הספר אליהם תוכל אוכלוסיית הנכים להגיע.

מבחן נגישות לעסק, מתוך אתר משרד המשפטים תמצאו כאן.

סרטון קצר הקשור בנושא:

 

תלמיד/ה?

נכים הלומדים בבית הספר זכאים לשילוב נאות בכיתה. קראו עוד כאן .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close