תוכן נגיש

הנגשת קבצי PDF

ראשי התיבות PDFהינם: Portable Document Format. זהו פורמט קבצים אוניברסלי שמטרתו להעברת מסמכים וטפסים ברשת. ייחודו בכך שבעזרתו ניתן לשמור על העיצוב, הגופנים (פונטים), העימוד והגרפיקה של המסמך המקורי ללא תלות במערכת ההפעלה או בתוכנה בה נוצר המסמך. פורמט PDF מאפשר גם הגנה מפני שינויים במסמך. יוצר המסמך יכול להגדיר מראש מניעת שינויים, הגבלת הוצאה של קטעים ושימוש בחלקים מתוך המסמך לאחר שהוא נוצר ונשמר. תכונות אלו הפכו את PDF לפורמט המועדף לטפסים, חוזים ושאר מסמכים הדורשים נאמנות למקור. תוכנת Acrobat Reader, המופצת על ידי חברת Adobe היא תוכנה חינמית המאפשרת צפיה בקובצי PDF .
תוכנה זו מעניקה למשתמשים בעלי מוגבלויות כלי נגישות איכותיים: כלי הגדלה, כלי חיפוש, דפדוף באמצעות סימניות ומגוון צורות תצוגה וביניהם הקראה מובנית.
קבצי PDF נגישים לקוראי-מסך בניגוד למה שנהוג לחשוב. המחשבה המוטעית נוצרה עקב טיפול לא-נכון בקבצים. להלן דוגמאות לקבצים שלא ניתן להפעיל עליהם את תכנת Acrobat:
– בהעלאת מסמכים סרוקים שהם למעשה תמונות לרשת מתקבלים קבצים סטטיים שלא ניתן להפעיל עליהם את כלי תכנת Acrobat. הם אינם יכולים להיות נגישים לקוראי-מסך, כיוון שהם אינם כוללים טקסט, אלא תמונת טקסט.
– המרת מסמכים לפורמט PDF באמצעות תכנות חינמיות שאינן תומכות בנגישות.
– מסמך ה PDF מוגדר על ידי היוצר כבלתי ניתן להעתקה אך לא סומן על כניתן לקריאה על ידי תכנת קורא-מסך.
אם דואגים לייצור נכון של קבצי PDF הם ניתנים להנגשה מלאה. יש לבנות קבצי PDF באופן שיתמוך בנגישות מלאה. העקרונות ליצירת קובצי PDF נגישים זהים לעקרונות להנגשת HTML .

טכניקות להנגשת קבצי PDF

1.מסמך מקור נגיש

על מנת שקובץ PDF יהיה נגיש, יש להנגיש תחילה את מסמך המקור. עליכם לקִרוא את ההנחיות להנגשת קובצי word (לינק פנימי). יש להקפיד על התנאים הבאים:
• לספק טקסט חלופי לתמונות.
• יש להשתמש בהיררכיה של כותרות, ובסגנון כותרות.
• יש להיעזר בהגדרת סגנונות על מנת לרווח פסקאות, כותרות, טבלאות וטורים. אין לרווח באמצעות מעברי שורה, רווחים, טאבים.
• יש לדאוג לצבעוניות בניגודיות נגישה.
• יש להקפיד על טקסט קישור המתאר את מטרת הקישור (יש להמנע מביטויים כגון "לחץ כאן", "לפרטים נוספים" )
• יש להגדיר שורת כותרת בטבלה (לא נותן פתרון נגישותי מלא בטבלאות מורכבות).

2. קבעו הגדרות המרה התומכות בנגישות

• Word 2003 תפריט Adobe PDF > שינוי קביעות המרה. ב Word 2007 – תפריט< Acrobar כפתור Preferences • בחלון קביעות המרה > לשונית קביעות > יש לסמן את האפשרויות: "צור סימניות", "הוסף קישורים" ו "הפעל נגישות וזרימה מחדש ב PDF מתויג

3. המירו את המסמך ל PDF

בשלב הזה אם מסמך ה Word נבנה בצורה נגישה, קובץ ה PDF שנוצר ממנו נגיש למדי. עכשיו הגיע העת לביצוע בדיקה ותיקונים קלים.

הצג עוד

מאמרים נפוצים

בדוק גם

Close
Back to top button
Close
Close